הדברה ירוקה, אורגנית, טבעית ובעיקר ידידותית

רוני פיזנטי | ז׳ באייר תשע״ז
בידור ופנאי » בריאות וטבע »
שימושי » מדריכים חינם » טיפים ועצות »

הקיץ בפתח ואיתו מגיעים גם שלל חרקים, ג׳וקים, מעופפים ומזיקים למיניהם. אבל לפני שאנחנו שולפים את התרסיסים והרעלים השונים, כדאי להכיר גם את השיטות הטבעיות והבריאות יותר.

הדברה ירוקה, הדברה אורגנית או הדברה טבעית זה שמות מפוצצים לסוגי הדברות שנתפסות אצל האנשים כידידותיות. צריך לדעת שאמנם ההדברות האלו טבעיות, אבל לא תמיד זה אומר שהן ידידותיות, ולפעמים ההפך הגמור הוא מה שמתרחש בפועל. גם רעלים הם לפעמים טבעיים, גם דברים ירוקים שלא פוגעים בשכבת האוזון עלולים לפגוע בנו וגם חומרים אורגניים לא תמיד מספקים את הצרכים שלנו.

ננסה בע״ה להביא מעט שיטות להדברה ידידותית, אבל באמת ידידותית. הדברה כזו שלא צריך לברוח עם הילדים מהבית לשבוע כדי לא לסכן אותם ושלא צריך לפחד כל מיני תופעות לוואי מדאיגות שעלולות להתרחש בעקבותיה. אמנם השיטות האלו בדרך כלל דורשות יותר סבלנות והשקעה, ולפעמים התוצאות איטיות ומועטות, אבל פעמים רבות הן יחסכו לנו המון ויהיו

הדברת מזיקים כללית

אחת השיטות הטובות ביותר להרחיק את רוב המזיקים (יתושים, חשופיות, ג׳וקים וכו׳) היא להשתמש בעשבים שונים המפיצים ריח. חרקים שונים לא אוהבים ריח חזק של צמחים ארומטיים שונים ולכן יבחרו להתרחק משם. אפשר לשתול בעציצים עשבים שונים כמו גרניום, בזיליקום, לוונדר, נענע, מליסה, רוזמרין, זעתר, מרווה, ציפורן, שום וכו׳. גם נוכל ליהנות מריח טוב שאותם עשבים מפיצים (ולזכות לברך על עשבי או עצי בשמים), וגם החרקים והמזיקים יעדיפו להתרחק מהמקום. חשוב לציין שאם רוצים לאכול מאותם עשבי תיבול – יש לנקות אותם היטב במי סבון ולבדוק היטב את העלים על פי הוראות הפוסקים, שכן מצויים בהם המון (אבל ממש המון) תולעים קטנות שקשה מאוד לראות.

אפשר גם להשתמש בשמנים שונים המפיצים ריח ולהבעיר אותם או להוסיף אותם לנוזל השטיפה של הרצפות וכך לפזר את הריח בבית כדי לדחות את המזיקים. אם רוצים להיראות מקצועיים יותר, אפשר לבשל צמחים ותבלינים שונים שהוזכרו, לעשות מהם תמצית מרוכזת ולהשתמש בזה בתור חומר הדברה.

הדברת נמלים

 • קינמון ידוע בתור דוחה נמלים. אפשר לפזר קינמון במקומות שרוצים להרחיק משם את הנמלים. חשוב לציין שזה מועיל רק לאותו אזור כי הריח דוחה את הנמלים ולא קוטל אותם.
 • חומץ יכול להיות יעיל בדחיית נמלים, רק הבעיה שהוא עלול לדחות גם אותנו במידה מופרזת. אפשר להוסיף מעט לשטיפה או לשים בנקודות מרכזיות שבהן מצויים נמלים.
 • פיזור של סודה לשתייה יעצור את הנמלים ויעשה להם גבול שאותו לא ירצו לעבור.

הדברת תיקנים (ג׳וקים)

 • חומץ דוחה תיקנים ולכן מומלץ לשטוף את הרצפה עם מעט חומץ.
 • פיזור של עלי דפנה וקליפות מלפפון יכול להרחיק את הג׳וקים המעצבנים.
 • חתולים אוהבים לזלול מקקים ולכן אם מפנקים את החתולים בקרבת הבית, אז אולי החתולים עלולים קצת להציק, אבל הם בהחלט יודעים לחסל חרקים שונים (ואפילו נחשים) ולכן במקרים רבים זה שווה את זה.

יתושים, זבובים ושאר מעופפים קטנים

 • שמן ציטרונלה יעיל ביותר בהרחקת רוב המעופפים הקטנים, ובעיקר יתושים מציקים ומעצבנים.
 • עשבים שונים כמו בזיליקום, לוונדר ורוזמרין יכולים לעשות עבודה טובה בהרחקת יתושים וזבובים.

עכברים וחולדות

 • ריח מנטה מבריח את העכברים והחולדות. אפשר להשתמש בזה להרחקה טבעית שלהם.
 • כל ילד יודע כמובן שחתולים יכולים לעשות עבודה מצוינת בהרחקה של עכברים וחולדות.

הרחקת יונים

 • אפשר לתלות נייר כסף, דיסקים ושאר דברים נוצצים כדי להבריח את היונים. הבזקי האור הנוצצים יפחידו את היונים וירחיקו אותם.
4 (80%) 1 vote[s]
צריכים עזרה? נתקעתם עם ההורדה? ההתקנה מסובכת? הוסיפו תגובה

רוצים דברים נוספים בחינם?

הכניסו את האימייל שלכם כדי לקבל אליו את התוכן החינמי החדש שמתפרסם באתר.

תגובה אחת על הדברה ירוקה, אורגנית, טבעית ובעיקר ידידותית

 1. מאת יעקב יפת‏:

  מה הסיבה לניפילת הפירות מהעץ המנגו והאבוקדו

  למרות ההשקיה הנכונה האם יש סיבה אחרת אודה

  לכם מראוש,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.